Příspěvkem bych chtěl především vyvolat zamyšlení nad formou, přehledností a hodnověrností útvaru, který je nazýván revizní zprávou a který bývá dosti často blíže povídce, ve které je dovoleno i fabulovat a vytvářet různé fikce. Dosti smutnou realitou je

12.12.2015

že klesá prestiž revizních techniků a zdá se mi, že dokonce nejvíce se takto děje právě ve Vašem oboru elektrotechniky. Příčin je samozřejmě více. Jako například uvádím níže.

Osobně přičítám zmíněný trend velkému počtu revizních techniků, jakémusi boji o revize a klientelismus při jejich zadávání, závislosti revizních techniků na odměně za provedenou revizi, malému zájmu investorů na odhalení nedostatků nejen z hlediska bezpečnosti, ale i v použitých technologiích a v dodržení projektu. Na vině je i velká diferencovanost v přípravě revizních techniků v kurzech pořádaných různými agenturami, především bych zdůraznil vliv velmi často značně odlišných výkladů a názorů lektorů.

Úroveň revizí, které jsem měl možnost prohlédnout, by se dala na pomyslné procentní stupnici znázornit mezi asi 5 až 100%, jsou to jak naprosté fikce a formální revize, tak vysoce kvalitní a na nejvyšší možné úrovni zpracované technické dokumenty.

Domnívám se, že tento stav není dobrý a existují jednoznačné poznatky o tom, že investoři ze zemí EÚ jsou docela dobře o tomto stavu informováni. Do budoucna se takový přístup k revizní či kontrolní činnosti může vymstít celé profesní skupině revizních techniků a to především z důvodu významného poklesu hodnověrnosti.

Pokračování článku ZDE >>>
 
Autor: Ing. Pavel Trhlík bývalý vedoucí inspektor ITI Praha, pobočka Brno 

© 2021 Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode - Vytvořte si webové stránky zdarma!
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky